8 sierpnia 2016 Udostępnij

Usunięcie zęba i co dalej: implant, most czy proteza ruchoma?

Co po wyrwaniu zęba: implant

Implant to korzeń sztuczny, na którym będzie się budować stracony ząb. Ma on postać tytanowej śrubki, która będzie zatopiona w kość szczęki. Implant można wszczepić od razu po ekstrakcji, albo też dopiero po kilku miesiącach od niej. Na pewno nie warto z tym czekać, ponieważ po usunięciu zęba zanika gość, gdzie był osadzony a to sprawia, że leczenie będzie oczywiście dłuższe. Wszczepienie implanta to obecnie najlepsze możliwe rozwiązanie jeśli chce się odbudować straconego zęba. Cena implantów jest niestety bardzo wysoka, ponieważ to nawet około 4 tysiące złotych.

www.pro-orto-dent.pl

Co po wyrwaniu zęba: most

Inne rozwiązanie jakie można stosować to mosty. Jest to stała proteza, która będzie uzupełniać brak jednego albo też kilku zębów. Most będzie budowany z kilku łączonych koron, które są umiejscowione na filarach. Oprócz mostu tradycyjnego można zastosować także taki na włóknie szklanym, który będzie określany jako adhezyjny. Sprawdza się jako tymczasowe rozwiązanie. Ceny mostów są mniejsze niż w przypadku implantów.

Co po wyrwaniu zęba: proteza ruchoma

Proteza ruchoma to rozwiązanie, które ma charakter wyjmowanego. Stosuje się je przy braku kilku zębów albo też przy całkowitym bezzębiu. Do protez ruchomych należeć będą szkieletowe, częściowe oraz całkowite osiadające. Protezę należy codziennie wyjmować i czyścić. W tym względzie rzeczywiście higiena będzie bardzo ważna i na tą kwestię należy bardzo mocno zwracać swoją uwagę. Ceny mogą być różne, jeśli jednak chcemy możemy liczyć na przygotowywanie protezy na NFZ, ponieważ szansa na takie finansowanie również istnieje.

Jak postępować po ekstrakcji zęba?

Po ekstrakcji zęba należy się stosować do kilku zasad. Nie można spożywać przez około dwie godziny napojów i jedzenia. Jeśli chcemy łagodzić pojawiający się ból będzie można stosować zimne okłady. Przez dobę nie powinno się płukać jamy ustnej albo też czyścić zębów w miejscu, gdzie była ekstrakcja. Dolegliwości po wyrwaniu zębów mogą się utrzymywać przez około dwa, trzy dni. Jeśli chcemy łagodzić duży ból można ewentualnie przyjmować tabletki przeciwbólowe. Jeśli te dolegliwości będą się dłuższy czas utrzymywać można się zdecydować na wizytę u lekarza, by skonsultować problem.

Michał

Redakcja lukaszeq.pl