7 grudnia 2016 Udostępnij

Co to jest endodoncja i kiedy się ją stosuje? Poradnik dla pacjentów

Wielu pacjentów już spotkało się z sytuację, że w czasie wizyty u stomatologa lekarz proponuje leczenie endodontyczne.

Czym tak naprawdę będzie? To po prostu fachowa nazwa dla leczenia kanałowego. Endodoncja to dział stomatologii, który odpowiada za leczenie chorób miazgi oraz tkanek okołowierzchołkowych.

Mianem endodoncji określa się dział stomatologii, który odpowiada za leczenie miazgi zębowej oraz tkanek okołowierzchołkowych. Podstawową metodą terapii jest leczenie endodontyczne, które określa się kanałowym. Przeprowadza się je przy użyciu bardzo cienkich narzędzi piłujących oraz penetrujących oraz specjalnie przygotowanych mikroskopów a także endometrów. Pierwsze umożliwiają dentyści dokładnie obserwować wnętrze komory zęba drugie mierzy głębokość. Ważnym elementem jest także diagnostyka rentgenowska.

Endodoncja

Endodoncja – kiedy znajduje zastosowanie?

Wskazań do takiego leczenia będzie kilka. Na liście znajdują się głównie takie kwestie jak:

- głębokie ubytki próchnicowe

- martwica miazgi

- zgorzele miazgi

- urazy mechaniczne zęba

- planowane leczenie protetyczne

- zapalenia tkanek okołowierzchołkowych

- nieprawidłowo wykonane pierwsze leczenie endodontyczne

Warto także pamiętać, że przed leczeniem ednodontycznym stomatolog musi wiedzieć o pewnych chorobach ogólnoustrojowych pacjenta. Istnieje bowiem kilka względnych przeciwskazań do jego przeprowadzenia. Są to takie sprawy jak schorzenia serca, nerek, wątroby a także zaburzeń endokrynologiczne.

Leczenie endodontyczne krok po kroku

Jeszcze niedawno leczenie endodontyczne wiązało się z koniecznością kilku wizyt u dentysty w czasie których zatruwa się miazgę zębową, by potem ją usunąć. Dzięki nowoczesnym środkom znieczulającym istnieje możliwość prowadzenia zabiegów z zakresu endodoncji w jednej wizyty. Po podaniu znieczulenia stomatolog otwiera komorę zęba z pomocą miniaturowych pilników usuwa miazgę z kanałów korzeniowych, następnie odkażone i poszerzone kanały wypełnione są specjalną substancją, która będzie twardnieć z czasem a komora będzie wypełniona.

Nowoczesna stomatologia

Endodoncja a Narodowy Fundusz Zdrowia

Jeśli chodzi o osoby dorosłem NFZ będzie finansował wyłącznie leczenie endodontyczne jedynie przednich zębów. Jeśli chodzi o leczenie wszystkich zębów przysługuje ono jedynie dzieciom i kobietom w ciąży oraz w okresie połogu. W klinikach prywatnych koszt zabiegów z zakresu endodoncji, w zależności od indywidualnego przypadku, liczby kanałów w danym zębie oraz renomy placówki będzie to leczenie od 150 złotych.

Nowoczesne techniki stosowane w stomatologii pozwalają na skuteczne leczenie bardzo skomplikowanych przypadków, a gabinety stomatologów coraz częściej wyglądem przypominają laboratoria naukowców. Efektem są zadowoleni pacjenci, którym udało się ratować zęby.

Ewelina

Redakcja lukaszeq.pl