8 sierpnia 2016 Udostępnij

Jakie implanty zębowe wybrać: cyrkonowe czy tytanowe?

Do najbardziej nowatorskich metod uzupełniania ubytków zębowych należą implanty zębowe. W chwili obecnej pacjenci, którzy chcą mieć piękny uśmiech mają do wybory dwa rodzaje implantów: tytanowe i cyrkonowe. Tytanowe implanty są znane już od dawna, cyrkonowe są nowością. Bardzo szybko jednak stają się popularne.

Co warto wiedzieć o obu rodzajach implantów przed podjęciem decyzji?

Implanty tytanowe – inwestycja na wiele lat

Po raz pierwszy zostały zastosowane w roku 1965.Na ich użycie zdecydował się szwedzki profesor Per-Ingvar Branemark uważany za twórcę współczesnej implantologii. Przez ponad pięćdziesiąt lat z tytanowych implantów skorzystały miliony pacjentów na całym świecie. Tytan użyty do implantów jest gwarancją, że będą nam one dobrze służyć przez wiele lat. Pojawia się jednak problem z ich estetyką. Srebrnoszary kolor tytanu nie jest zbyt ładny. Można wprawdzie spodziewać się, że nie będzie on widoczny, to jednak wiadomo, że po pewnym czasie od założenia implantów w niewielkim stopniu obniża się linia dziąseł i implant staje się widoczny. Dla wielu osób jest to spory problem estetyczny.

www.pro-orto-dent.pl

Jak wygląda zabieg wszczepiania implantów?

Po umieszczeniu go w kości tkanka kostna zaczyna się integrować z jego tytanową powierzchnią. Jeżeli zostanie zastosowana implantologia jednofazowa, to po zakończeniu zabiegu pacjent otrzymuje tymczasowe mosty lub korony. W efekcie zabieg jest dla osób postronnych niewidoczny. Okres rekonwalescencji wiąże się z koniecznością zmiany diety. Przez kilka miesięcy trzeba unikać spożywania pokarmów twardych i zastąpić je potrawami o konsystencji papkowatej. Zabieg wszczepiania implantów tytanowych może być wykonany na jednej wizycie. Ze względu na właściwości, którymi implant się charakteryzuje proces leczenia kończy się stosunkowo szybko. Stymulowanie wzrostu kości i przyspieszenia gojenia jest możliwe dzięki specjalnemu przygotowaniu powierzchni tytanowej. Wytrawia się ją, aby stała się szorstka. To właśnie zabieg ten pozwala na znaczne skrócenie okresu leczenia. Tytan jest materiałem bardzo trwałym. Trwałość implantów tytanowych jest również bardzo wysoka. Nic więc dziwnego, że zabieg wszczepiania ich należy obecnie do najdroższych zabiegów, które wykonywane są w klinikach stomatologicznych.

Michał

Redakcja lukaszeq.pl