8 sierpnia 2016 Udostępnij

Higiena jamy ustnej implantów po zabiegu - zalecenia

Higiena jamy ustnej jest zagadnieniem, któremu poświęcamy wiele uwagi od wczesnego dzieciństwa. Okazuje się jednak, że często popełniamy błędy w tym zakresie. O czym zatem powinniśmy pamiętać w pierwszej kolejności? Wśród zaleceń, które są nam najczęściej powtarzane przez dentystów, na szczególną uwagę zasługuje to, które mówi o tym, że osady powinny być codziennie usuwane całkowicie. Oznacza to, że nie powinniśmy ograniczać się do mycia zębów dwa razy dziennie, nie można bowiem zapominać i o tym, że przynajmniej raz dziennie wskazane jest czyszczenie powierzchni międzyzębowych.

www.pro-orto-dent.pl

O samej technice takiego czyszczenia warto porozmawiać ze stomatologiem, nie zawsze jest ona bowiem taka sama. Już po wszczepieniu implantu należy liczyć się z tym, że rana będzie się wykazywała sporą wrażliwością, a tym samym używanie szczoteczki do zębów może okazać się utrudnione. Na szczęście, problem ten można rozwiązać, w sprzedaży dostępne są bowiem specjalne płyny przeznaczone do płukania jamy ustnej, a nawet żele antybakteryjne, które będą przeciwdziałały namnażaniu się bakterii.

Po zabiegu dentysta często przekazuje też pacjentowi specjalną szczoteczkę do zębów, która jest dostosowana do jego potrzeb – miękka i delikatna, aby chronić w ten sposób tkankę. Niekiedy jej używanie jest zalecane nawet przez czternaście dni po wszczepieniu implantu. Już po odsłonięciu tak zwane miejsca pozabiegowe muszą być traktowane nie mniej subtelnie. I w tym przypadku stosowanie bardzo miękkiej szczoteczki wydaje się przy tym koniecznością. Po zainstalowaniu pracy protetycznej na implancie również należy przywiązywać jak największą wagę do zaleceń stomatologa. Tu także warto poświęcić uwagę szczoteczce, najskuteczniejsza okazuje się bowiem miękka i wielopączkowa.

Czasem konieczne jest też sięgnięcie po specjalistyczną pastę do zębów, dla której charakterystyczne jest to, że zawiera substancje bakteriobójcze. Ciekawym rozwiązaniem jest też irygator wodny, dla którego charakterystyczne jest to, że mówimy w jego kontekście o najbardziej fizjologicznym sposobem na czyszczenie zębów. Szczotkowanie zębów w tym okresie również powinno być wykonywane z maksymalną dokładnością, jeśli zaś mamy wątpliwości, czy robimy to dobrze, możemy poprosić o zaprezentowanie nam najlepszej techniki.

Jacek

Redakcja lukaszeq.pl