8 sierpnia 2016 Udostępnij

Jak zakłada się implanty stomatologiczne?

Implanty zębowe to nowoczesna metoda uzupełniania brakującego uzębienia. Dobra implanty charakteryzują się wytrzymałością, funkcjonalnością i kolorem bardzo zbliżonym do naturalnej barwy zęba. Oczywiście, zakładanie implantów powinno się odbywać w gabinecie stomatologicznym, w którym pracuje specjalista z doświadczeniem. Ze względu na to, że zakładanie implantów jest coraz bardziej popularne, warto wiedzieć coś więcej na ich temat. Implant stomatologiczny to nic innego jak sztuczny korzeń – wykonany z tytanu. Na podstawie takiego wszczepu umieszcza się sztuczny ząb (koronę). Ilość wszczepionych implantów niekoniecznie musi być równa liczbie ubytków w uzębieniu. Istnieje możliwość wykonania kilkupunktowej implantacji, na której opiera się wszystkie brakujące zęby. Są również przypadki, gdzie całą protezę umieszcza się na dwóch implantach.

www.pro-orto-dent.pl

Korona, czyli sztuczny ząb

Korona protetyczna jest sztucznym zębem mocowanym na implancie lub przytwierdzanym do istniejących zębów. Korona jest również stosowana jako zabezpieczenie słabego zęba przed złamaniem, sposób „naprawy” złamanego zęba, mocowanie mostu bądź pokrycie zęba po leczeniu kanałowym.

Współcześnie mamy dostęp do różnych rodzajów koron:

- korona metalowa – mało estetyczna (kolor), wykonana z różnych stopów metali,

- korona akrylowa – nietrwała, stosowana jako uzupełnienie tymczasowe; posiada naturalny kolor zęba,

- korona metalowa licowana akrylem – mało estetyczna, nietrwała, rzadko stosowana; pokryta akrylem od strony przedniej,

- korona ceramiczna – droga jednak bardzo estetyczna, w kolorze zębów,

- korona metalowa licowana porcelaną – najczęściej stosowana; wygląda estetycznie, gdyż przypomina naturalne uzębienie,

- korona cyrkonowa – bardzo wytrzymała, posiada wysoką przenikalność świetlną (uzupełnienia zachowują właściwości optyczne naszych zębów).

Ponieważ korona protetyczna jest uzupełnieniem stałym, jej usunięcie, tak jak i założenie, może być dokonane jedynie w gabinecie stomatologicznym. Nie wolno samodzielnie, na własną rękę, próbować usunąć sztucznego zęba, gdyż może to skutkować uszkodzeniem szczęki.

Jak wygląda zabieg zakładania implantów stomatologicznych?

Zakładanie implantów odbywa się w trzech fazach:

- pierwsza – wszczepienie implantu,

- druga – wkręcenie śruby gojącej,

- trzecia – zamocowanie korony.

Jacek

Redakcja lukaszeq.pl