8 sierpnia 2016 Udostępnij

Jak skutecznie dbać o implant?

Gdy zastanawiamy się nad nowoczesnym, a jednocześnie skutecznym sposobem na przywrócenie nam pięknego uśmiechu, nie możemy nie zgodzić się z tym, że w centrum naszego zainteresowania powinny znaleźć się implanty. To właśnie one sprawiają, że możliwe staje się zastąpienie utraconych przez nas zębów, a komfort, jaki zapewniają, jest najbardziej zbliżony do fizjologii. Oczywiście, cieszenie się tym odzyskanym uśmiechem przez długi czas wiąże się z pewnymi staraniami z naszej strony.

www.pro-orto-dent.pl

Pierwszym krokiem wydaje się odpowiednia troska o samą higienę jamy istnej. Co ważne, powinna ona dotyczyć nie tylko okresu bezpośrednio po zabiegu, ale również późniejszego czasu. Tuż po zabiegu kluczowe znaczenie powinno mieć dla nas utrzymanie w sterylnym stanie tych miejsc, w które wszczepiono implanty. Rana, której nie da się uniknąć bezpośrednio po zabiegu, cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony bakterii, na szwach zaś relatywnie szybko zaczyna się gromadzić osad. Jeszcze dwie godziny po zabiegu zalecane jest zatem unikanie zarówno jedzenia, jak i picia. Po upływie tego czasu możemy pozwolić sobie na wypicie zimnego napoju, choć na zjedzenie czegoś zimnego i maksymalnie delikatnego powinniśmy poczekać kolejne dwie godziny.

Pierwsza doba jest też okresem, w którym nie jest wskazane płukanie jamy ustnej oraz mycie zębów w okolicach tego miejsca, w którym wprowadzono w implant kość. Przynajmniej przez kilka dni po zabiegu należy też unikać innych czynników, o których wiemy, że zwiększają ryzyko odrzucenia wszczepu. Są nimi między innymi basen i sauna. Ważne są jednak nie tylko pierwsze 24 godziny, ale również cały pierwszy tydzień. W okolicy, która została poddana zabiegowi należy czyścić zęby stosując w tym celu miękką szczoteczkę. Ma ona szereg zalet, choć bowiem czyści zęby z wyjątkową dokładnością, nie podrażnia tkanek, które po zabiegu są bardzo wrażliwe. Jednocześnie zaleca się stosowanie takiej pasty do zębów, o której wiadomo, że charakterystyczne są dla niej podwyższone właściwości bakteriobójcze.

Często konieczne jest też sięganie po dodatkowe leki, które zalecił stomatolog. Okres pozostawania implantu w kości wynosi od trzech do nawet sześciu miesięcy. W tym czasie kość łączy się z nim. Potem, gdy jest on stabilny, można przystąpić do dalszych prac protetycznych.

Ewelina

Redakcja lukaszeq.pl