4 sierpnia 2016 Udostępnij

Jak pielęgnować implanty stomatologiczne?

Najważniejszym zadaniem, jakie mają do spełnienia implanty stomatologiczne, jest zastępowanie prawdziwych zębów, które utraciliśmy z różnych powodów. Już choćby dlatego nie oczekujemy od nich wyłącznie naturalnego wyglądu, ale również tego, aby spełniały wszystkie swoje podstawowe funkcje takie, jak choćby wspomaganie nas czy to w jedzeniu, czy to w poprawnej mowie. Już po założeniu implantów i po okresie rekonwalescencji, zazwyczaj nie mamy z nimi żadnych problemów. Okazuje się jednak, że sztuczne zęby czasem nie przyjmują się tak dobrze, a niekiedy jedynym rozwiązaniem problemu staje się ich usunięcie. Oczywiście, mamy do czynienia jedynie z jednostkowymi przypadkami i zazwyczaj implanty służą nam przez długi czas, a bywa i tak, że cieszymy się nimi aż do końca życia. Oczywiście, nie zwalnia nas to z obowiązku przywiązywania dużej wagi do higieny jamy ustnej, co jest ważne tak w przypadku implantów, jak i naszego naturalnego uzębienia.

www.pro-orto-dent.pl

Gdy mamy do czynienia z implantami, nie musimy obawiać się o to, że zaatakuje je próchnica, jeśli jednak nie będziemy dbać o nie w sposób należyty, możemy je utracić. Oczywiście, nie wymaga się od nas żadnych form pielęgnacyjnych, a o satysfakcjonujących efektach można mówić przestrzegając standardowych zasad higieny. Za sukces lub niepowodzenie zabiegu pacjenci odpowiadają więc w znacznie większej mierze niż skłonni są przypuszczać. Podstawą wydaje się oczywiście mycie zębów dwa razy w ciągu dnia, wskazane jest przy tym sięganie po pastę i szczoteczkę bezpośrednio po posiłku, bez niepotrzebnego zwlekania.

Nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby stosować szczoteczkę elektryczną, już po samym szczotkowaniu wskazane jest przy tym dokładne przepłukanie jamy ustnej specjalnym płynem nie tylko oczyszczającym zęby z zanieczyszczeń, ale również w istotny sposób poprawiającym stan naszego oddechu. Przynajmniej raz dziennie warto też sięgnąć po nić dentystyczną, pozwoli to bowiem na pozbycie się resztek jedzenia z przestrzeni między zębami. Oczywiście, warto też pomyśleć o skutecznej walce z niektórymi naszymi złymi nawykami. Tu na szczególne zaakcentowanie zasługuje palenie papierosów, te bowiem wywiera niekorzystny wpływ na zęby bez względu na to, czy są one naturalne, czy też sztuczne.

Michał

Redakcja lukaszeq.pl